Ceny bytů v Praze stále rostou

Prodat byt výhodně a rychle ale neznamená totéž a už vůbec to není snadné. Do hry vstupuje správné načasování, příprava nemovitosti na prodej a zajištění bezpečnosti celého prodejního procesu.

Prodat byt v Praze je možné i do týdne, otázkou je ale za kolik. Tržní cenu ukazují reálné obchody ne nabídkové ceny, protože u nich nikdy nevíme, v jaké fázi prodejního cyklu se nabídka nachází a jak moc majitel na prodej spěchá. Představa prodávajících bývá zpravidla vyšší, než je reálná tržní cena. Pokud je nabídka cenově přepálená nad rámec tržní ceny, bude ležet ladem dlouhé měsíce i v době vysoké poptávky. Zájemce přejde nabídku jako předražený ležák a vybere si jinde.

Prodat byt za vyšší cenu, než je tržní cena, vyžaduje zkušenosti

Kvalitní a poctivý realitní makléř by měl klientovi pomoci dosáhnout maximálního zisku v čase, který je pro něj důležitý. Pokud se byt prodá už za týden, mohl se s velkou pravděpodobností prodat za měsíc za víc, ale taky nemusel. Cit pro cenu se dá získat jen praxí v terénu, schopností porovnat kvalitativní standard jednotlivých nabídek a jejich zasazením do správných souvislostí. Spousta bytů vypadá na první pohled stejně, mají krásné fotky, zdařilý homestaging, ale až při osobní návštěvě a odkrytím pěkné “skořápky” zjistíme, že se velmi liší. Kvalita/nekvalita provedených rekonstrukcí, poloha v domě, orientace světových stran, kvalita vybavení, pocit soukromí, možnost parkování, vzhled společných prostor v domě, hospodaření SVJ, a další.  To vše má významný vliv na cenu.

Při nastavení prodejní ceny se musíme řídit situací na trhu. Zájemci, kteří jsou ochotni koupit za plnou tržní cenu (nebo ideálně za víc) od předražené nabídky odejdou, protože si ji zařadí jako finančně nedostupnou, přestože se její cena může později změnit.

Realitní inzeráty jsou plné nesmyslů a informací vytržených z kontextu

Čtenář pak může nabýt mylného dojmu, že se dá paneláková garsonka na sídlišti prodat za čtyři miliony.

Podle vyjádření ČNB jsou ceny bytů v Praze nadhodnoceny a hrozí nám realitní bublina.  To funguje na kupující jako studená sprcha. Je pak úkolem realitního specialisty (makléře) dosáhnout toho, aby se představy prodávajících a kupujících potkaly.

Jak dlouho ještě porostou ceny nemovitostí v Praze?

Praha je unikátní a jedinečná a vždy půjde mimo celorepublikovou statistiku. Každý rok sem přijíždí tisíce nových lidí. Díky vysoké bezpečnosti je Praha velmi populárni mezi turisty, spousta z nich využívá krátkodobý pronájem bytů. Ceny bytů v dobrých lokalitách, o které je zájem, si svoji cenu udrží a nejspíš i nadále porostou, protože je jich málo.

Poptávka významně převyšuje nabídku, i kdyby se stavělo dvakrát rychleji a v dvakrát větším množství, v reálu by se toho moc nezměnilo. Těch pár jednotek tisíc bytů, které developeři každý rok uvedou na trh jsou jen kapkou v moři. To ale neznamená, že se prodá všechno a ještě za nesmyslnou cenu.

Zájemci stále častěji prověřují i technický stav nemovitosti, porovnávají ji s jinými nabídkami, porovnávají jednotlivé lokality i objekty, kvalitu zařizovacích předmětů, rozvody v domě i bytech. A pokud nabídka uspěje v silném konkurenčním boji a zláká klienta k návštěvě, přichází na řadu další porovnávání a často také bankovní odhad kvůli hypotéce, protože většina kupujících na ní závisí.

Půjčí banka, kolik, jaký bude mít v případě vybrané nemovitosti požadavek na vlastní zdroje, vyplatí se to klientovi nebo by bylo lepší koupit jiný byt, kde odhad vyjde o poznání výhodněji, a jsme zase na začátku…

26.2.2018,  Pavla Temrová, certifikovaná realitní makléřka

 

Realitní kuchařka 2017 – seznam kapitol