Jak usmlouvat slevu při koupi bytu

Podívejte se prodávajícímu do karet. Může vám v tom pomoci zjištění, za kolik ho dříve koupil sám prodávající a kolik prodejem vydělá nebo prodělá. Tuto informaci zjistíte z tzv. “nabývacího titulu”, který je evidován ve sbírce listin v Katastru nemovitostí. Nabývacím titulem může být kupní nebo jiná smlouva, na základě které majitel nabyl svoji nemovitost (koupil, zdědil, dostal darem..)

Tato informace může pomoci za předpokladu, že na nemovitost nestojí fronta zájemců. Motiv vydělat prodejem (například z dědictví nebo daru) může být odlišný od prodeje bytu, který majitel koupil (třeba nevýhodně) a roky splácel drahou hypotéku.

Katastr můžete osobně navštívit nebo podat žádost písemně. Budete k tomu potřebovat:

– občanský průkaz
– popis nemovitosti, o kterou máte zájem, konkrétně:
– číslo popisné budovy (pozemku,bytu)
– číslo listu vlastnictví (LV)
– katastrální území – obec
– časová definice, o který z nabývacích titulů (smluv) máte zájem, protože jich může být k jedné nemovitosti více (např. když v posledních dvaceti letech několikrát změnila vlastníka), proto je důležité specifikovat, jaké časové období vás zajímá.

Pokud se chystáte navštívit katastrální úřad osobně, pak jděte tam, kam nemovitost patří, protože jiný katastr vám tuto informaci neposkytne.

Samostatnou kapitolou je pak komunikace s prodávajícím, který se může nacházet v různých situacích, od kterých se odvíjí jeho případná ochota zlevnit.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,

14.8.2017, Pavla Temrová,
Certifikovaná realitní makléřka

Realitní kuchařka 2017 – seznam kapitol