Ceny bytů v Praze klesat nebudou

Podle údajů z katastru tempo růstu cen bytů v Praze oproti předchozím měsícům lehce zpomalilo. Nejdříve se podíváme na nové byty.

Nových bytů se staví extrémně málo, ceny pozemků rostou, na trhu je nedostatek stavebních dělníků i řemeslníků. Průměrná cena nového bytu se aktuálně pohybuje na 100 tis./ m2, přesto se jich většina prodá před dokončením.

Pokud ne, pak byl záměr developera posunout prodej až na později, aby dosáhl vyšší ceny, protože o hotové byty je větší zájem, to dá rozum. Samotná příprava developerských projektů je stále zdlouhavější, to vše jim zvedá náklady a promítne se do vyšší ceny. I přesto poptávka po nových bytech výrazně převyšuje nabídku.

Ceny nových tak nejspíše budou i nadále růst. Ovšem ne každý nový byt je hit. 

Jak se budou vyvíjet ceny starších bytů?

Ani ceny straších bytů v Praze nemají důvod klesat. Každý rok se do Prahy přistěhuje víc než deset tisíc nových obyvatel, kteří řeší bydlení. Ale bude stále více záležet na kvalitě lokality a dostupnost na metro.
Pokud uvažujete o koupi bytu na investici, doporučuji, nadřaďte kvalitu lokality velikosti bytu, což vám zajistí, že o něj bude na trhu nájemního bydlení větší zájem.

Prodlužuje se doba prodeje

Zpřísnění hypoték se plíživě promítá do doby prodeje. V uplynulých týdnech se mi několikrát přihodilo, že kupující klient musel na poslední chvíli z nákupu couvnout, protože mu nevyšly finance a byt tak koupil jiný zájemce. Banka půjčí zpravidla jen 80 % ze svého bankovního odhadu a prodejní cena je pro ni druhořadá.

Jestli bude hypotéka stačit může být nepřímo ovlivněno i realitním makléřem. Součinnost v podkladech, prezentace nemovitosti, komunikace s odhadcem, to vše může ovlivnit výsledek odhadu, že vyjde lépe. Při žádosti o hypotéku je současně důležité prověřit, že někomu nedlužíte.


26.11.2018, Autor: Pavla Temrová

Certifikovaná realitní makléřka

kniha