Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

Představa majitelů o ceně bývá obvykle o 10-15 % vyšší, než jak ji vidí trh. Pokud si majitel nenechá poradit a nastaví cenu moc vysoko, může přijít o cenný čas a o peníze. Slušný a poctivý realitní makléř by ho měl na to upozornit.

Někdy to jsou paradoxně i sami makléři, kteří ve snaže ulovit klienta naslibují hory doly, přestože klientem požadovaná cena není vůbec reálná a od samého začátku vědí, že se později bude “hrát na slevu”.

Strategií pro nastavení ceny je více a závisí na více věcech, mj. na realizovaných transakcích v lokalitě. Za kolik se skutečně nemovitosti prodaly, protože finální cena se do realitní inzerce nepromítne. Určitým vodítkem může být stav konkurence v lokalitě, ale to samo nestačí, každý byt je jiný.

Přehlídka chybně neceněných nemovitostí je k vidění na serveru bezrealitky, kde nabízí přímí vlastíci, mnozí zcela bez zkušeností. Jak se nespálit při nákupu pozemku. 

Prodat rychle a dobře nebo přepálit cenu a čekat na zázrak?

Každý prodej je výjimečný a zasluhuje pečlivou přípravu. Zkušenosti a „cit“ je nutné pilovat, rozlišovat i drobné nuance, kvalitu výstavby i vybavení. Každá lokalita je jiná, každý byt je unikát, má svoji dispozici, polohu v domě, orientaci atd.

I dům je unikát, kde se nachází, v jakém stavu má rozvody vody, elektroinstalace, stoupačky, kolik je naspořeno ve fondu oprav a jací lidé v něm bydlí.

I dva, na první pohled stejné byty v jedné ulici a ve stejné domě se můžou, z hlediska ceny, lišit i o desítky procent. Stejně tak i každý majitel je unikát, někdo potřebuje prodat rychle, protože se s manželkou rozvádí, jinému na prodej stačí rok. Tohle všechno ovlivňuje cenu prodávané nemovitosti a výběr vhodné prodejní strategie.

Nejméně šťastné je srovnávat tržní cenou s cenou v inzerci. Nikdy totiž nevíme, v jakém stádiu zakázky se nabídka nachází.

Uvedu příklad. V inzerci najdeme byt 3+kk v lokalitě pražských Strašnic v domě s novou fasádu, ale jinak před kompletní rekonstrukcí, který je nabízen za 5,6 milionů. Ta samá nabídka může být po třech měsících zlevněna na 5,5, protože o prohlídku nikdo neprojevil zájem. Správně nastavená cena se však může pohybovat mezi 5-5,3 mil, což majitel odmítá akceptovat a bude zkoušet prodat za víc dalšího půl roku. Mezitím bude platit poplatky do společenství, zálohy za vodu, hypotéku. Díky nedostatečné práci s cenou a slabému marketingu se byt prodá o půl roku déle a za 4,9 a to je přeci škoda.

 

19.9.2017   |    Autor článku: Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka

 

kniha