Jak uspět při hledání pronájmu

„Potýkám se s problémem, kdy nemohu jako maminka s dvěma malými dětmi najít nájemní byt. Zkouším jak soukromou inzerci, tak oslovovat i realitní kanceláře, ale vždy to skončí tím, že maminka s dvěma dětmi na mateřské je pro realitní trh neuspokojivá. Co doporučujete?“  

Dotazů, jako je ten dnešní, bohužel přichází stále víc. Projít realitním sítem je pro mnoho lidí složitější. Níže najdete pár osobně vyzkoušených tipů, které jsem nasbírala z pozice nájemníka, pronajímatele i realitní makléřky.

Ihned volejte

Našli jste zajímavou nabídku? Neztrácejte čas, ihned zavolejte a pokud má makléř obsazeno, pošlete SMS s přáním, aby se vám ozval zpátky. Makléři obvykle nečtou emaily každou hodinu, jsou v terénu nebo na schůzkách. Když jim zavolá někdo rychleji, rychleji se dostane na prohlídku.

Připravte si podklady

Zodpovědní makléři zájemce prověřují. Já začínám veřejně dostupnými informacemi na sociálních sítích. Jaký má zájemce profil, jak se prezentuje, jak se vyjadřuje, s kým se kamarádí. Profily na LinkedIn působí seriózněji než na Facebooku. Každý si může udělat důstojný profil, napsat o sobě pár vět. Ve svém „medailonku“ pracujte s fakty místo emocí.

Budujte důvěru

Majitelé mají strach z mnoha věcí, ale neplatičů se bojí, jak čert kříže, zejména pokud sami platí na bytě hypotéku. Rádi upřednostní zájemce, který jim může doložit reference na předchozího pronajímatele nebo zaměstnavatele. Když jim je nabídnete, usnadníte jim výběr. Pokud je to možné, připravte si výpis z účtu s vyznačenými odchozími platbami za bývalý pronájem a také kopii bývalé nájemní smlouvy.

Jste nekuřák a nemáte zvíře? Řekněte to jako první

Podle občanského zákoníku kouření nebo domácí mazlíčky majitel v bytě zakázat nesmí, ale může si vybrat, zda vám byt pronajme nebo ne. Nekuřáci kuřákům nevadí, opačně to bývá problém. Obava ze zvířat má více příčin, strach z poničení, štěkot, pach, alergie. Pokud máte domácího mazlíka, aktivně informujte, jak máte tyto věci vyřešené, jedině tak zmírníte majitelům strach.

Kouříte a máte psa?

Pokud během prohlídky nesmrdíte jako popelník a kolem nohy vám nepobíhá dvoumetrová doga nebo neustále štěkající psík, nemusíte toto s makléřem vůbec řešit. Podle nového občanského zákoníku toto nelze v nájemní smlouvě zakázat. Na přímou otázku “máte psa?” doporučuji nezapírat. Místo toho majiteli aktivně nabídnout vyšší kauci, aby viděl, že se nemusí bát, to prolomí ledy. Doporučuji také sjednat si pojištění hmotné odpovědnosti, aby viděl, že se chováte zodpovědně. Podpisem nájemní smlouvy se pronajímateli zaručujete vrátit mu byt vyklizený ve stavu, v jakém ho převezmete. Pokud by váš mazlíček něco poničil, majitel si peníze vezme z vratné kauce.

Sepište o sobě pár vět

Může vám to přijít trapné, ale majitelé to uvítají. Medailonek je to trochu jako seznamka. V pár větách se představte, popište, kdo jste, čím se zabýváme, co vás baví. Jak trávíte volný čas. Pokud jste manuálně zruční a umíte si poradit s domácími opravami, to je velké plus. Spousta majitelů bude nadšená, protože jim odpadnou starosti se správou bytu.

Chcete lepší cenu? Zkuste si o ni říci, možná to vyjde

Majiteli nejde vždy jenom o peníze, ale o spolehlivého a pohodového nájemníka. Naoplátku jim nabídněte třeba delší dobu nájmu nebo vyšší vratnou kauci, kterou vám po skončení nájmu vrátí.

Pokud má makléř pochybnosti, může zájemce prověřit (Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Veřejné dluhy u VZP, Veřejné dluhy u ZP MV ČR a Hledané osoby Policií ČR a další..)

Pokud vám chybí peníze nebo řešíte složitou rodinou situaci, jsou všechny rady k ničemu. V takovém případě mrkněte na článek Jak získat obecní byt. 


16.2.2020, Autor: Pavla Temrová

Certifikovaná realitní makléřka

kniha