Ne každý nový byt je hit!

O nové byty v Praze je stále velký zájem. Loni jich developeři prodali přes sedm tisíc. Ne každý z nich však představoval dobrou volbu. Pojďme si představit sedm bodů, které je dobré prověřit. Případně oslovte spolehlivého realitního makléře, aby vám s tím pomohl.


1. Sousedé

jsou alfou a omegou spokojeného bydlení. Chtějte vědět, kdo jsou ostatní klienti, jaké jsou národnosti a k jakému účelu byt kupují. Pokud vám prodávající informaci odmítne poskytnout, vodítkem mohou být předchozí etapy projektu, kdy informace o majitelích vyčtete přímo z katastru.

2. Zeleň, dětská hřiště, odpočinkové zóny

které zdobí prodejní vizualizace, budou vyžadovat pravidelnou údržbu, kterou zaplatíte. Prověřte i měsíční poplatky záloh za vodu, teplo. Detailní odpověď by měl poskytnout prodejce.

3. Reference

prodávajícího a zkušenosti jeho klientů. Prověřte, že se za prodávajícím „netáhnou“ nevyřešené kauzy, při kterých klesla lidem hodnota jejich bytů. (problémy se statikou, povodně.) Kolik “toho” už postavil a jak “to” vypadá po letech.

4. Lokalita

Detailně si proklepněte blízké okolí i celou lokalitu. Co se bude stavět vedle vás, nebude tam další dům, který zastíní výhled? To zjistíte z Územního plánu dané obce. Jaký je stav s kapacitou škol a školek v místě? Jaká je časová dopravní dostupnost? Jaký je v místě ruch a to v různou denní dobu? Dá se tam zaparkovat?

5. Bezpečnost

Důraz na bezpečnost bude hrát stále větší roli. Chtějte vědět, jak jsou objekt a podzemní garáže chráněni proti vloupání. Odhalte stav kriminality na www.mapakriminality.cz

6. Analýza pronájmů

Jaký je zájem o pronájem bytů v dané lokalitě? Jaké tam jsou ceny nájmů? Tato informace je klíčová abyste věděli, zda je nemovitost vhodná na investici.

7. Kupní cena

Udělejte si cenovou analýzu ve srovnatelných lokalitách. ALE porovnávejte cenu srovnatelných bytů (stejné bytové dispozice, standardy vybavení). Pomoci nám může i cenová mapa, které se budeme věnovat zase příště.

Dobře zvolený nový byt představuje pro své majitele bezpečně uložené peníze, které se v Praze v současné době zhodnocují neuvěřitelnou rychlostí o 10-15 % rok. Důvod? Nových bytů se staví strašně málo.

Autor:  Pavla Temrová
Certifikovaná realitní makléřka, autorka knihy Realitní kuchařka

Objednejte si knihu realitních receptů

 

Osobní realitní makléř, specialista na prodej bytů v Praze
Tel: 602 306 045, info@pavlatemrova.cz