Než půjdete na prohlídku, ověřte si financování

K napsání příspěvku mě přivedly zkušenosti několika zájemců o koupi nemovitosti, kterým nevyšla v tomto roce hypotéka. Záznam v registrech, nízký příjem nebo nemožnost jeho prokázání způsobili, že banka řekla NE.

Banka je v posuzovaní žadatele o hypotéku přísnější, než tomu bylo v minulosti. Může si klást spoustu podmínek, například takovou, že zrušíte svůj kontokorent, protože i ten vnímá jako úvěr. Ani pravidelný příjem a čisté záznamy v registrech nezaručí, že banka půjčí požadované množství peněz, protože výši úvěru počítá ze svého bankovního odhadu nikoliv z prodejní ceny, která může být vyšší.

Když nevyjde bankovní odhad, lze to řešit jinak, ale hledání řešení stojí čas.

Financování lze řešit až po nalezení vhodné nemovitosti s pomocí realitního makléře a spolupracujících finančních partnerů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že finanční produkty od partnerů jsou obvykle výhodnější, než jaké dostane klient přímo v bance. ALE pokud jde o čas, v případě více zájemců mají výhodu ti, kteří se dokáží rozhodnout rychle.

Jako realitní makléř usiluji o maximální prodejní výsledek a bezpečný průběh celé transakce a před podpisem rezervace vždy klientovi doporučím, aby si ověřil financování, s čímž mu rádi pomůžeme. Klienti-zájemci o koupi, kteří prošli bankovním prescoringem a ideálně mají vyhrazené vlastní zdroje, pokud by nevyšel odhad banky dle představ, si mohou dovolit reagovat rychleji, než ti druzí.

Této problematice se věnuje 6. kapitola Realitní kuchařky, která detailně popisuje, jak postupovat ve věci financování nemovitostí. A je úplně jedno, jestli s pomocí nezávislého finančního poradce nebo konkrétního bankéře. Důležitá je včasná příprava.

Cílem není uspěchat podpis rezervace, ale umět se včas rozhodnout. Pokud klient nemá jistotu, že bude moci nemovitost financovat, vždy mu radím, aby s podpisem rezervační smlouvy počkal, dokud nebude mít jasno, a to i přesto, že o ní může projevit zájem někdo jiný. Je to menší nepříjemnost, než přijít o rezervační zálohu.

9.5.2018, Autor: Pavla Temrová
certifikovaná realitní makléřka, Praha

 

Realitní kuchařka 2017 – seznam kapitol

 

.