Proč se dotace na kšeftování s brlohy za pět let zdvojnásobily?

26. července 2016   |  V naší zemi máme (narozdíl od mnoha jiných a často vyspělejších zemí, např. USA) zaveden velmi slušný systém státní sociální podpory. Ten má stále co vylepšovat, ale hlady se u nás neumírá a lékařskou péči a vzdělání máme zdarma.

Přesto se desetitisíce lidí v nouzi uchylují do předražených ubytoven. Zřídit si ubytovnu je levné a zisk je rychlý. Na vysoké “ubytovné” pak připlácí stát.

Proč stát více nehlídá, jakým způsobem je s těmito příspěvky nakládáno? Protože řada z nich končí v kapsách místního podsvětí, které kšeftuje s předraženými ubytovnami a nebo dokonce brlohy, tzv. sociálním bydlením, do kterých podnikavci nacpou početné rodiny včetně malých dětí? A které často vypadají hůře než prasečák? Kde jsou nějaké kontroly? Odpověď je jednoduchá, protože jsou rádi, že “jejich klientům” menšinového etnika aspoň někdo poskytne ubytování!

Nedávno jsem viděla zajímavý dokument o jedné z východoslovenských romských osad, ve kterých vzniká nevídaný trend – výhodný prodej pozemků místním, kteří si na nich svépomocí staví malé rodinné domky. Záběr ukazoval asi třicetiletého Roma, stojícího před hrubou stavbou svého budoucího domu, který říkal „jsem na sebe pyšný, těmahle rukama si stavím barák a dávám lidem práci“. Reportérka zjišťovala, jak dlouho si na pozemek spořil a co přesně to pro něj znamenalo. Přestal tolik pít a začal pracovat. Měl jasný cíl – barák.
Ano, jistě, „taky bych si rád něco postavil na svým, ale kdo mi co dá zadarmo? Sami si to tam takhle zaneřádili, je to jejich problém“ mnozí namítnout a mají pravdu! Ale na druhou stranu, pokud byste měli možnost odkoupit výhodně pozemek v ghettu, kde byste ale museli bydlet, brali byste to?
Kromě “chronicky nepřizpůsobivých” na ubytovnách žije mnoho lidí, kteří se na předražené ubytovny dostali díky zoufalé situaci – např. manžel tyran a prchající žena s dětmi, která nemá kam jít, protože “azylák” byl přeplněný, až skončí na ubytovně.

Ať tak či onak, dokud stát nebude přísněji kontrolovat, jak má “komerční” bydlení pro člověka v nouzi vypadat, budou kšeftařům s brlohy přibývat nové zlaté řetězy.
Samotným tématem je pak zbrusu nová sociální výstavba, ale to je téma samo pro sebe. Osamělou vlaštovkou je Brno, kde zastupitelé na jaře letošního roku schválili unikátní plán na pomoc lidem bez domova. Ten mimo jiné například počítá s tím, že by developeři poskytly deset procent své výstavby městu. Ale upřímně, představit si situaci, kterak člověk, který platí hypotéku na nový byt, bydlí v domě s někým, kdo dostal byt zadarmo od města, není pro první skupinu moc motivační ani fér, protože by jejich bydlení developeři museli zdražit.