Zde je Váš návod

Jak si ohlídat svoji nemovitost

(Ukázka použita z blogu Realitní kuchařka 2020)


Způsobů, jak se můžete chránit proti podvodným transakcím a manipulacím s nemovitostmi, je několik.  Všechny vycházejí z evidence dat na katastru nemovitostí a bývají zpoplatněné obvykle v řádu stokorun za rok.  .
.

V tomto realitním receptu si ukážeme, jak si ohlídat svoji nemovitost zdarma. Tím nejjednodušším způsobem je pravidelně sledovat její záznam přímo v katastru nemovitostí prostřednictvím aplikace "Nahlížení do katastru". Níže najdete detailní návod, jak postupovat.

1. Krok

Klikněte na stránku „Nahlížení do katastru nemovitostí“ na adrese níže:

Vyberte, co chcete sledovat.  V tomto případě jsme zvolili byt.

2. Krok

Napište název obce,  zvolte na základě čeho chcete hledat - zdali podle čísla stavby nebo adresy.

3. Krok

Klikněte na vybraný byt (jednotku) - viz. ukázka níže.

4. Krok

Po prokliku se vám zobrazí informace o vlastnickém právu vybraného bytu.
Doporučuji přidat si výslednou stránku mezi oblíbené položky ve vašem prohlížeči a aspoň jednou měsíčně ji zkontrolovat.

Pokud se v sekci omezení vlastnického práva objeví červená hláška "Objekt je dotčen změnou právního stavu", zaznamenejte si číslo řízení a kontaktujte katastr.

Po prokliku na číslo řízení se zobrazí informace o ochranné lhůtě katastru. Ihned kontaktujte katastr, abyste zjistili, čeho se uvedené řízení týká. A raději i svého právníka, aby vám pomohl s odvoláním a podáním tzv. poznámky spornosti. 

Přestože se jedná o výjimečné případy, je dobré o nich vědět.

Když je nyní vaše nemovitost v bezpečí, co takhle získat další nemovitost a nechat ji se samu splatit?

Detailní návod přináší úvodní kapitola knihy Realitní kuchařka a můžete si ji přečíst níže na této stránce. 

Pro koho je určena Realitní kuchařka?

Díky této knize budete vědět, jak ušetřit velké peníze při nákupu nemovitostí a jak hledat nemovitosti opravdu efektivně.

•  Naučíte se včas odhalit skryté hrozby, rizika i příležitosti.

•  Dozvíte se, jak bezpečně investovat do nemovitostí i s minimem vlastních zdrojů nebo jak prodat/pronajmout nemovitost s vyšším ziskem.

Realitní kuchařka představuje konkrétní ověřené nástroje k tomu, jak efektivně hledat nebo nabízet byty a jiné nemovitosti a jak při jejich nákupu ušetřit co nejvíce peněz. Autorka představuje objektivní a praktické tipy, které mají jediný cíl - pomoci čtenáři ušetřit nebo vydělat peníze na trhu nemovitostí.

Kniha slouží jako odrazový můstek pro všechny, kteří uvažují o pořízení si vlastního bydlení nebo chtějí investovat do nemovitostí kdekoliv v ČR. Majitelům nemovitostí ukazuje, jak mohou zvýšit své šance na trhu.

A je jen na vás, zdali se touto cestou vydáte sami nebo s pomocí seriózní realitky.

•  Psychologie prodeje i nákupu.

•  Know-how TOP realitních agentů, vám na konkrétních příkladech představím v devatenácti kapitolách knihy. Vše je popsáno přehledně a srozumitelně tak, abyste to mohli ihned vyzkoušet.

Bude vás to bavit!

Autor: Pavla Temrová
Rok vydání: 2020
ISBN: 978-80-270-7450-1
Anglická verze (The Real Estate Cookbook)

Recenze
Zkušenosti čtenářů 
Kurzy a semináře o nemovitostech
 
Realitní videokurz

Věděli jste například, že 20-25% nemovitostí prodaných v ČR se do nabídek realitních serverů vůbec nedostalo, protože se prodaly předtím? A že nabídky realitních serverů jsou nadhodnoceny v průměru o 15% tržní ceny nemovitosti? Pokud i vy každý den sledujete realitní inzerci a podobné portály a stále nenacházíte "to pravé", je potřeba začít hledat jinak.

Můj příběh

Pavla Temrová

Pavla Temrová, autorka knihy a projektu Realitní kuchařka 2017


V roce 1997 jsem se přistěhovala do Prahy z malého pohraničního města. Bylo mi čerstvých osmnáct, nikoho jsem tady neznala a vůbec nevěděla, jak funguje trh s bydlením. Z počátku jsem bydlela na ubytovně a platila za jeden malý pokoj 6 tisíc korun. Ještě ten den jsem si našla práci, abych měla na příští nájem. Bydlet na periferii, kam ani nejezdilo metro bylo příšerné a tak jsem hledala dále. Později jsem si pronajala vlastní byt blízko centra, který stál méně než ubytovna na okraji Prahy. Zjištění jak odlišné mohou být ceny a postupné porozumění tomu, jak hledat ve mě vyvolalo velkou touhu dozvědět se o nemovitostech více.


Postupem času jsem se na realitním trhu začala více orientovat a zjistila jsem, že k nemovitostem (vlastním i pronajatým) vede několik cest, které jsem postupně vyzkoušela. Bylo moc zajímavé si byty pronajímat a zkusit tak bydlet v různých lokalitách. Začala jsem sledovat nabídky realitních agentur a téměř žádnou výlohu s inzeráty nemovitostí jsem nepřešla bez toho, aniž bych se do ní nepodívala. Svému okolí jsem tím šla na nervy, ale fungovalo to jako magnet. Můj narůstající zájem o nemovitosti podpořila mj. zkušenost ze života v zahraničí (USA, Německo, Itálie), kde jsem měla možnost vidět konkrétní lidi kupovat a prodávat konkrétní nemovitosti. Bylo to fascinující a úplně jiné, než co jsem doposud zažila.


Psal se rok 2000 a v ČR bylo nemyslitelné, že by si mladý člověk sám pořídil byt. Aspoň mi to tehdy připadalo jako výsada starších a bonitních. Na rozdíl například od Německa, kde byly nákupy nemovitostí naprosto běžné i mezi studenty středních škol. Finanční produkty a především finanční gramotnost mezi lidmi u nás byli na mnohem nižší úrovni než dnes. Hypotéka byla drahá a dala se použít jenom na byty v osobním vlastnictví. Úrokové sazby byly šestinásobně vyšší, než jsou nyní. Nezřídka dosahovaly i 15 %! Nabídka bytů, zejména těch nových byla velmi omezená a soustředila se především na Prahu.

Ale trh se vyvíjel...

V letech 2004 - 2015 jsem pracovala pro přední českou developerskou společnost, která postavila a úspěšně prodala 9000 bytů a domů v Čechách a na Slovensku. V posledních letech rozšířila své portfolio o výstavbu špičkových kancelářských budov a jako první v republice postavila novou městskou čtvrť v Praze s vlastním vstupem do metra. To vše mi, spolu s předchozími zkušenostmi, pomáhalo pochopit, jak trh nemovitostí funguje a především, jakým způsobem lidé financují své byty a domy. Spolu s tím jsem začala sledovat konkrétní lokality, nabídky bank a hypoteční produkty, abych pochopila, jaký je mezi nimi rozdíl a co nabízejí. Bylo to tak inspirativní, že jsem po roce v práci v realitách koupila svůj první byt. Ještě ten samý měsíc jsem jej pronajala a hypotéku tak začal splácel někdo jiný. Sama jsem dál bydlela v pronájmu.


Několik dlouhých let jsem nasávala informace jako houba. Učila se od těch nejlepších na trhu, přečetla mnoho knih o nemovitostech, odborných článků, analýz a prognóz. Po několika letech jsem začala sama články psát a spolu s tím přispívat do novinových rubrik a poraden, které se zabývají nemovitostmi. Později jsem založila vlastní realitní službu dobydleni.cz, která je zaměřena na prodej nemovitostí v lokalitě Prahy.


Dnes už vím, že cesta k poznání může být podstatně jednodušší. Právě proto jsem napsala Realitní kuchařku, která jej popisuje od A-Z a zpřístupňuje toto téma všem lidem bez ohledu na jejich věk a zkušenosti.

Ukáži vám, že vám postačí 10 minut času denně k tomu, abyste dosáhli stejného výsledku jako mnozí po letech.

Čím více jsem se o realitním trhu dozvídala, tím více mě bavilo sledovat, jak se vyvíjí a neustále mění. Jak se mění cena bytů v závislosti na tom, kde se nachází. Nemovitosti mě doslova chytily za srdce a z profese se postupně stála skutečná záliba. Jednou z věcí, která mě velmi zaujala, bylo zjištění, že naprostá většina skutečně zajímavých nemovitostí a příležitostí k mimořádně výhodným nákupům se do nabídky realitních serverů vůbec nedostane.


Začala jsem se ještě více zajímat o všechny ty obvyklé i méně obvyklé způsoby, jak je hledat a jak při jejich nákupu ušetřit co možná nejvíce peněz. V současné době existuje na trhu několik firem, které slibují lidem vyjednání lepší ceny při nákupu nemovitosti, z čehož si obvykle strhávají provizi z ušetřené ceny. S Realitní kuchařkou se to naučíte sami a bude vás to bavit!

Co když je tady a teď příležitost, která se objeví jen několikrát za život? Zní to jako klišé? Pokusím se vás na následujících stránkách přesvědčit o opaku.

Pokud nepatříte mezi ty šťastné, kteří mají naspořeno, zdědili či jakýmkoliv jiným způsobem získali několik statisíců nebo ještě lépe milionů, pak máte možnost financovat nákup vlastního bydlení bankovním úvěrem, jako je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Jde o běžné produkty, kdy vám banka nebo stavební spořitelna půjčí peníze za určitý úrok a vy jí je postupně splácíte. Zároveň požaduje záruku (zástavu) v podobě nemovitosti, na kterou vám půjčila nebo může být jako zástava použita i jiná nemovitost. Je to podobné jako leasing na auto, kdy leasingová společnost má kontrolu nad vaším autem do doby, než ho celé splatíte, abyste ho předtím například nemohli prodat.


Hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření se dají financovat v podstatě všechny nemovitosti, byty, domy, chaty, chalupy i pozemky, a to v osobním i družstevním vlastnictví.


Velmi příznivou zprávou pro všechny, kteří čerpají nebo se chystají čerpat hypotéku, je to, že úrokové sazby bank jsou v současné době na svém historickém minimu. Je běžné získat hypotéku s 5-letou fixací a se splatností 20 let už od 2,35 % p. a.  (*** data aktuální v únoru 2020)


Pokud vám tato čísla nic neříkají, netrapte se tím a čtěte dál. Nenechte se odradit neznalostí finančních produktů. Od toho jsou tady jiní, kteří vám poradí. Povíme si více později.

Současná doba je unikátní a to ze 3 důvodů:

 • Peníze se dnes dají půjčit nejlevněji v celé historii hypotečního trhu v ČR!
 • Ceny mnoha nemovitostí zažily po období krize v letech 2008-2011 významný pokles, v některých případech až 30%. Nyní opět rostou!
 • Většina důležitých věcí se dá najít, zkontrolovat a prověřit díky internetu ihned, navíc bez nutnosti kamkoliv cestovat.

Peníze na bydlení se v současné chvíli dají půjčit nejlevněji v celé novodobé historii hypotečního trhu u nás, až 7krát levněji než v roce 1995. Ceny nemovitostí v kvalitních lokalitách rostou a porostou i nadále.

Současná doba tak představuje pro mnoho lidí unikátní příležitost, která se v příštích letech nemusí opakovat.
České ekonomice se daří. To ale není jediné, co žene zájem o nákup nemovitostí směrem vzhůru. Spolu s intervencí ČNB, která v listopadu 2013 snížila hodnotu naší měny, došlo k nárůstu poptávky po nemovitostech i ze strany cizinců, kteří díky silnému euru výrazně ušetřili. Stále důležitější roli přitom hraje bezpečnost a stabilita, která je v naší zemi velmi dobrá.
.
V uplynulém roce (2016) nejvíce zdražily centrální lokality velkých měst s kvalitní infrastrukturou a stavební pozemky. Nejvíce v Praze, Brně, Ostravě, Mladé Boleslavi, Plzni, Hradci Králové a v Pardubicích. Odhady říkají, že ceny i nadále porostou o 3-5% ročně (podle lokality a typu nemovitosti).
.
V mimopražských regionech loni vzrostly nabídkové ceny bytů v realitních kancelářích nebo v cenících developerů meziročně o 9,6 procenta, v hlavním městě o 10,4 procenta.


Jedním z klíčů je koupit (nejlevněji jak jen to je možné) perspektivní nemovitost, která se bude splácet úplně sama a jejíž cena poroste. Pak ji prodat nebo si ji po splacení ponechat.

→  Jak ušetřit až polovinu tržní ceny při nákupu nemovitosti kdekoliv v ČR.

→  Jak si začít plnit své sny a přání pomocí nemovitostí a jak zpříjemnit život svým blízkým.

→  Jak efektivně hledat nemovitosti za účelem vlastního bydlení nebo na investici.

→  Jak opravdu efektivně využívat Internet a jiná média a jak z nich vytěžit maximum.

→  Na co se zaměřit a na co si dát pozor při nákupu i při prodeji nemovitostí.

→  Jak odhalit skryté příležitosti, které dnešní doba nabízí.

→  Psychologie prodeje i nákupu, jak správně komunikovat, abyste dosáhli maximálního efektu.

Know-how TOP realitních agentů, vám na konkrétních příkladech představím v kapitolách 5,8,9 knihy. Vše je popsáno přehledně a srozumitelně tak, abyste to mohli ihned vyzkoušet a bude vás to bavit!

Trocha čísel

Pokud si spoříte peníze a máte je na spořícím účtu, dostanete v současné době (r. 2020) od banky roční zhodnocení cca 0,5%. Avšak inflace vám každý rok významnou část úspor ukradne (v lednu 2020 činila inflace v ČR 3,5%), takže se vaše úspory budou každým rokem naopak zmenšovat a tenčit.


Pokud však namísto spořícího účtu budete ukládat peníze do perspektivních nemovitostí, uchráníte je nejen před inflací, ale navíc se vám zhodnotí. U nákupu na úvěr je to velmi podobné, protože úrok, který platíte bance, se vám vrátí tím, že tuto nemovitost pronajmete nebo ji později prodáte se ziskem.


Pokud pronajmeme kvalitní nemovitost, bude se splácet sama a nám každý rok přinese zhodnocení, v některých případech až v řádu desítek procent. Možným způsobem jak koupit levnou nemovitost je překvapivě i obyčejný spotřební úvěr. Jedná se o stejný úvěr, který lidé používají například na rekonstrukci bytu, domu nebo nákup zboží. Spotřební úvěry jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou a logicky jsou tak na nákup dražší nemovitosti zcela nevhodné. Vzhledem k tomu, že možnost čerpání hypotéky začíná u většiny bank až na částce 300 tisíc, u levnějších bytů či jiných nemovitostí to bývá často jediná šance. Pokud takovýto úvěr použijete na nákup levného bytu, pak ani částka zaplacených úroků nebude vysoká. Ale to je pouze jedna z mnoha možností.

A nyní již konkrétní ukázka toho jak postupovat, aby se vaše nemovitost splatila v krátké době úplně sama!

Před několika měsíci jsem koupila byt 2+kk o celkové rozloze 51 m2, který je v cihlovém domě ve čtvrtém patře. Byt se nachází v okresním městě, ve kterém žije 51 tisíc lidí.


Je situován 5 minut chůze od stanice MHD, pouhé 3 minuty jízdy trvá cesta do centra města. Cena tohoto bytu byla po slevě 210.000,-Kč včetně provize realitní agentury. Měsíční poplatky do fondu oprav včetně záloh za vodu u tohoto bytu dělají 1450,-Kč měsíčně. Dům má novou střechu, okna, parapety, fasádu. Samotný byt je po rekonstrukci, má vlastní balkon, dřevěné podlahy, velká okna s výhledem do parku, koupelnu s vanou oddělenou od WC, obojí s vlastním oknem. Obratem jsem tento byt pronajala za 6000,-Kč měsíčně, energie si hradí nájemník sám.

Kde vzít peníze?

Nejlevnější bývá zpravidla hypoteční úvěr. Banka jej umožňuje obvykle již od částky 300 tisíc korun. Jednou z možností jak této částky docílit i v případě velmi levné nemovitosti je navýšit její kupní cenu o vybavení nebo o cenu plánované rekonstrukce.


Pokud cenu navyšovat nechceme, můžeme využít např. úvěr ke stavebnímu spoření nebo tzv. „účelový úvěr bez zajištění“, který se dá pořídit již kolem 4,5 %, přičemž maximální výše čerpání tohoto typu úvěru je cca 800 tisíc korun. (***data aktuální v únoru 2020)


V takovém případě bude chtít banka prokázat účel půjčených peněz, ale nebude vyžadovat, že bude mít na dané nemovitosti tzv. zástavu. Další možností je klasický spotřební úvěr, který je méně výhodný, jelikož bývá úročen několikanásobně vyšší sazbou než hypotéka. (Existují i nebankovní produkty, ale ty jsou velmi drahé a na nákup nemovitostí zcela nevhodné!)

Nedělejte si starosti, pokud vám chybí finanční gramotnost. Vše se naučíte. Nemusíte znát názvy konkrétních finančních produktů ani sledovat nabídky bank. To vše za vás udělají lidé, kteří jsou na tyto věci odborníci. V kapitole 6 Realitní kuchařky se dozvíte konkrétní postupy a návody, jak tyto lidi hledat a jak s nimi následně jednat. A pokud budete chtít, dozvíte se, jak si poradit i bez nich! Vše bude záležet čistě na vás a vaší ochotě věnovat tomu čas.

Mladí a produktivní lidé, kteří jsou nyní na vrcholu svých sil, si mnohdy vůbec neuvědomují, že jejich mládí a výkonnost jsou pro banky velmi atraktivní a otevírají jim dveře ke zcela jiným možnostem financování než jejich rodičům. Hypotéka na 30 a více let není ničím výjimečným. Spolu s tím jsou i samotné produkty velmi flexibilní a dají se přizpůsobit různým životním situacím. Jak čas běží, tito lidé stárnou a jejich produktivní období se krátí, stávají se možnosti financování dražšími, protože pro banky začnou představovat vyšší riziko. Až se jednoho dne dveře k výhodným úvěrům zavřou...

Změňte svůj pohled na peníze

K penězům musíme přistupovat jako k nástroji, který nám pomůže získat nemovitost. Pokud chceme vařit, ze všeho nejdříve jdeme do obchodu koupit suroviny, které uvaříme, a pak jídlo sníme, rozdáme nebo prodáme. Chceme-li koupit byt či jakoukoliv jinou nemovitost, použijeme peníze. Pokud nemáme peníze, jdeme pro ně také do obchodu a hledáme, kde je pořídit nejlevněji. Základní logika je stále stejná.


Jde o to, naučit se používat některé principy a pak už je pouze opakovat či mírně obměňovat. Pokud vám chybí zkušenosti nebo finanční gramotnost, vůbec to nevadí. To bude úkol pro jiné!

Tématu financování nemovitostí se věnuje 6. kapitola Realitní kuchařky

V Realitní kuchařce se mj. dočtete konkrétní, ověřené návody k tomu, jak hledat nejlevnější peníze na trhu. A je jedno, zdali to bude s pomocí odborníka na nemovitostní úvěry, opravdového finančního matadora, který má silnou vyjednávací pozici, vše za vás vyřídí, zařídí veškeré papírování a navíc zcela zdarma. Nebo bez něj s pomocí dalších nástrojů.


A je úplně jedno, zdali žijete v Praze, Brně, Českých Budějovicích nebo v malé vesničce.


Dočtete se v ní nejen, jak získat nejlepší podmínky na trhu, ale také jak si ušetřit spoustu času i nervů. A především, jak efektivně vyjednávat o ceně s cílem vyjednat si lepší cenu kupované nemovitosti. Naučíte se hledat i takové, které nejsou inzerovány!

Shrnutí hlavních bodů první kapitoly Realitní kuchařky:

Klíčem k tomu, abyste mohli koupit nemovitost, i když na ni nemáte, je půjčit si (nejlevněji jak jen to je možné) peníze, které obratem použijete na nákup levné ale kvalitní = perspektivní nemovitosti v dobré lokalitě. Tu obratem pronajmete nebo prodáte se ziskem. Úvěr se tak splatí sám a vám za pár let zůstane splacená nemovitost, jejíž hodnota navíc v čase vzroste.

Jak na to a nešlápnout vedle?

Produktů, které nabízí financování nemovitostí je na trhu nespočet. Neustále se mění, přibývají nové a nové možnosti, které jsou doprovázeny dalšími službami. Banky se nachází ve velkém konkurenčním boji, na což reagují tím, že přidávají nové produkty a služby, které před lety byly nemyslitelné. Lidé jsou zmateni a často podléhají působivým reklamám, které na ně útočí ze všech stran.

Cest je několik:

První z nich je osobně navštívit několik bank (aspoň 3!) a porovnat vícero nabídek. Budete-li důslední, bude vás to stát spoustu času a nervů.


Normální smrtelník, který dennodenně nesleduje úvěrové nabídky a finanční zprávy, se v nich nemá šanci zcela orientovat a často je interpretuje mylně. Druhou cestou je, najít si opravdu kvalitního a zkušeného odborníka, specializujícího se na nemovitostní úvěry, který pracuje pro všechny banky na trhu, aby tuto práci udělal za vás. A který má, díky velkému množství nasmlouvaných obchodů, silnou vyjednávající pozici. Své služby obvykle poskytují zdarma, hlavní výhodou je úspora času a možnost řešit vše na dálku. Dalším možností je naučit se efektivně využívat internet, aby předvýběr udělal za vás.


I o tom je Realitní kuchařka.

Nyní se na chvíli vrátím zpět k nákupu nemovitosti uvedené výše

Vložené peníze se (s ohledem na výši nájmu a výdaje s ní spojené) vrátí již za cca 4 roky, což představuje 25% roční výnos. Zároveň budou zhodnocené o částku, kterou by mi sebrala inflace (ta se posledních deseti letech pohybuje v průměru kolem 2,5 ročně).


V tuto chvíli jsem přesvědčena o tom, že se v příštích letech výrazně zvýší i cena této nemovitosti, jelikož jí původní majitelka prodala v době, kdy ceny v této lokalitě oproti předchozím rokům klesly o 50% a dosáhly tak svého dna za posledních 12 let.


Jistě se ptáte, proč ta paní s prodejem bytu nepočkala? Vysvětlení je snadné, potřebovala peníze. Bytů, které jsou na svém cenovém dnu nebo jejichž majitelé potřebují z nejrůznějších důvodů peníze a jsou ochotni udělat velké ústupky z ceny (nebo si jednoduše neuvědomují hodnotu své nemovitosti), je kolem nás spousta. Ty perspektivní se musí umět hledat.


Realitní kuchařka vám pomůže se lépe zorientovat. A jako každý správný průvodce, provede vás postupně i zcela novými cestami a možnostmi.

Pro lepší představu přikládám níže fotky tohoto bytu

Zajímá vás, v jaké lokalitě se tento byt nachází?

→  Jakým konkrétním způsobem hledat a najít levnou a pěknou nemovitost.

→  Jak mít jistotu, že její cena poroste.

→  Jak najít levně a prodat se ziskem.

→  Na co si dát pozor, co si ohlídat, když chcete investovat do nemovitostí.

→  Jak konkrétně zajistit peníze.

→  Jaké jsou konkrétní způsoby opravdu efektivního hledání prodejů i pronájmů.

→  Na co si dát pozor při koupi nového i starého bytu.

→  Co všechno lze „podchytit“ z tepla domova bez toho, aniž byste museli někam cestovat.

→  Jak efektivně pracovat s Internetem.

→  Jak efektivně vyjednávat o ceně a další.

O tom a spoustě dalších témat jsou další kapitoly Realitní kuchařky. Vše je popsáno jednoduchou formou, obohaceno o praktické grafické ukázky, abyste to mohli obratem sami vyzkoušet.

Ještě jeden konkrétní příklad na závěr – nákup pozemku

V létě jsem koupila stavební pozemek ve středočeském kraji, 37 km. od Prahy, přímo u Slapské přehrady. Stál mě 350 tisíc korun (2-3 krát levněji než je v místě obvyklé). Jednalo se o zasíťovanou parcelu (vyjma plynu) o rozloze 1350 m2 s jižní orientací. Přímo v místě je základní občanská vybavenost a několik památek (pošta, obchod, lékař, kino, hospoda, zámeček, kostelík a další). Pět minut chůze od pozemku je autobusová zastávka, kam jezdí, v pravidelných intervalech, několik autobusů s přímým spojením do Prahy. Samotné místo je obklopeno lesy a krásnou přírodou.


V podstatě ihned jsem tuto nemovitost mohla prodat se ziskem dále. Jak je to možné?


namestiZ několika důvodů: Zmíněnou lokalitu jsem celý předchozí rok pravidelně sledovala a čekala na mimořádně levnou nabídku, která by značila, že prodávající potřebuje rychle peníze nebo se z nějakého důvodu chce své nemovitosti „zbavit“, protože mu nic nepřináší a musí se o ni starat (sekat trávu například) A nebo si zkrátka není vědom hodnoty, kterou má.


Měla jsem několik kritérií jako velikost pozemku, cena za m2, vzdálenost od místa, kde bydlím a další kritéria, která tato nabídka musela splnit. Na první pohled se moje očekávání zdálo nereálné a nikdo z mých přátel nevěřil, že najdu. Čekala jsem trpělivě jako rybář na rybu a pravidelně sledovala nabídky vybraných realitních serverů a dělala ještě řadu dalších věcí, abych svoji rybu nepropásla.


okoliCo se množství času týče, věnovala jsem hledání cca 5 minut denně, obvykle při čekání ve frontě nebo na mhd, kdy jsem zběžně projížděla realitní nabídky přes můj telefon.) Jinými slovy, nijak mě to časově neomezovalo. Naopak, ohromně mě to bavilo. Když to přišlo a v nabídce se objevila mimořádně levná a zajímavá nemovitost, věděla jsem, že musím okamžitě jednat a jet se na místo podívat.*** O tom, jak konkrétně hledat, jaké konkrétní nástroje využívat k tomu, abyste našli zajímavé věci za hubičku, na co se  zaměřit  a na co si dát pozor, čemu všemu věnovat pozornost, o tom pojednává kapitola č. 4 Realitní kuchařky


Po návštěvě místa  a 2 telefonátech s realitní agenturou, které spočívaly v tom zjistit „zdali je nabídka stále aktuální“ a „zdali majitel akceptuje další slevu (ze zvyku jsem to zkusila, vyzbrojená nejrůznějšími argumenty, proč by měl na slevu přistoupit) a pokud ano tak v jaké výši“,  jsem se rozhodla pozemek ihned zarezervovat.


Doslova řečeno,  jela jsem k prvnímu bankomatu vybrat rezervační zálohu a pak ihned do zmíněné realitní agentury. *** Obvyklá výše rezervačního poplatku při nákupu nemovitosti se pohybuje ve výši 2-10 % v závislosti na ceně nemovitosti. Tato částka obvykle představuje odměnu za zprostředkování realitní kanceláři.


V tomto konkrétním případě jsme se domluvili na tom, že 30 tisíc zaplatím hotově a zbylou část do 6 týdnů od podpisu rezervační smlouvy. To protože jsem chtěla zbylou část financovat úvěrem a jeho zřízení nějakou dobu trvá. Úvěr musel splnit tato kritéria: Chtěla jsem mít možnost jej kdykoliv předčasně splatit  a také jsem chtěla, aby v katastru nemovitostí nebyla zapsaná banka, ale já. To proto, aby mohla tento pozemek kdykoliv prodat dále. Zorientovat se v nabídce finančních produktů není ale pro normálního smrtelníka vůbec jednoduché, proto jsem hledání toho správného produktu obratem předala svému hypotečnímu/finančnímu odborníkovi. Výsledkem byly 3 nabídky několika bank na trhu, nakonec jsem se rozhodla využít tzv. „účelový úvěr bez zajištění“ nejmenované stavební spořitelny.


Tento úvěr splnil má kritéria a ačkoliv je  úročen vyšší sazbou nežli klasická hypotéka, banka na nemovitost nepožaduje zástavní právo a já ji tak mohu kdykoliv prodat. Je na každém z nás stanovit si kritéria volby, zdali jimi má být možnost kdykoliv předčasně splatit nebo platit co možná nejmenší měsíční splátku nebo zcela jiné kritérium, které je pro nás důležité.

 • V knize se na názorných příkladech naučíte správně používat kombinaci několika snadných, ale mimořádně výkonných nástrojů, jak správně hledat a najít perspektivní nemovitosti s cenou výrazně nižší, než je na trhu obvyklé.
 • Osvojíte si praktické komunikační techniky efektivního vyjednávání o ceně a celou řadu dalších užitečných dovedností. Postačí vám 10 minut denně k tomu, abyste se do roka stali experty na vybranou lokalitu.

Úkolem Realitní kuchařky je zpřístupnit téma nemovitostí v ucelené a „stravitelné“ podobě všem lidem, i těm, kteří nemají manažerské příjmy a nemohou si dovolit účast na odborných a drahých vzdělávacích kurzech, jejichž ceny se pohybují v řádu tisíců nebo dokonce desetitisíců, ale pro které mohou být uvedené informace velmi užitečné.

Zvýhodněná nabídka

Poštovné v ČR zdarma | Platí pouze při objednání z tohoto webu

arrow

Čtenářské bonusy ZDARMA:

 • Sleva 1000,-Kč na živé semináře Realitní kuchařky po celé ČR. *** Bonus se nevztahuje na nákup z knižních obchodů.
 • Nové realitní recepty - udržte si náskok! *** zasíláno po dobu 12 měsíců.
 • 30% sleva na videokurz Realitní kuchařky

Elektronická verze knihy: 355,-Kč

k dispozici ihned! (.PDF)

Tištěná kniha: 625,-Kč

(zasíláno do 3 pracovních dní), cena včetně poštovného 

Objednat

„Knihu a seminář bych neváhala doporučit svým nejbližším přátelům. Byli velmi hodnotné a především okamžitě použitelné i pro naprostého laika. Je mi líto, že jsem o kuchařce nevěděla dříve, pomohla by mi v minulosti uchránit cenu našeho domu.

- Jana Doležalová, Praha , podnikatelka

Seminář byl pro mě super. Z mého pohledu dělá autorka skvělou a přínosnou práci. Jde o rozšíření obzorů a získaní nových informací velmi příjemným způsobem

- Jiří Vejmělek, Jindřichův Hradec, logistik

Autorka představuje řadu zajímavých a inovativních nápadů pro každého se zájmem o nemovitosti. Popisuje příležitosti i výzvy z různých pohledů, současně však respektuje vlastní invenci, jako je tomu u vaření.

- R. Knoedl, Praha, generální ředitel, Societe Generale Equipment Finance

Knížka mi pomohla k nákupu vysněného pozemku v lokalitě15 km. severně od Brna, kde se zasíťované pozemky prodávají od cca 1600 Kč/metr. Pozemek jsem koupil nakonec za 1 000 Kč/metr (celková rozloha 1330 m2)

- Martin Domeš, Brno, webdesigner

Ráda bych Vám poděkovala za Vaší autenticitu, za praktické rady získané vlastní zkušeností. Snaha předat nám ze sebe maximum, byla opravdu hmatatelná. Jsem stavař, ale i tak bylo mnoho „AHA“ momentů, které mne na semináři obohatily.

- A. Kučerová, Hradec Králové, stavební inženýr

Seminář byl skutečně poutavý, zajímavý a opravdu mě bavil. Dozvěděl jsem se spoustu tipů, triků a nových věcí, které by mě ani nenapadly zjišťovat

- Jan Deus, Praha, IT administrátor

Seminář Realitní kuchařky byl pro mě revoluční. Našel jsem nemovitost, která skvěle navázala na naše rodinné potřeby i finance. Spolu s tím se mi podařilo ušetřit 15% z ceny nemovitosti (půl milionu u bytu lokalita Plzeň Bory) a za to Vám opravdu velmi děkuji.

- L. Svátek, Hradec Králové, projektant

Měsíc po přečtení Vaší knížky jsem našel vysněný stavební pozemek pro naši chatu. Dlouhá léta jsem hledal špatně a neefektivně. Knížka mi ukázala, jak na to a ušetřila několik set tisíc.

- Z. Lipták, Plzeň, technik v tiskárně

Mimořádně motivující a praktická zkušenost. Roky pracuji v realitách a seminářů se účastním několikrát do roka. Přiznávám, že jsem tam šla čistě ze zvědavosti, je dobré sledovat konkurenci, ale odcházela jsem s pocitem, že se mám co učit a sama se chystám doporučené rady a tipy vyzkoušet. Opravdu skvělé. Paní Temrová moc děkuji a těším se další akce.

- Bohdana Slavíková, práce v realitách

Chtěl bych Vám velmi poděkovat za Vaši „kuchařku“, neboť jsem něco takového potřeboval. Již několik let sleduji inzeráty bytů, ale chyběl mi nějaký impuls, a zde jste nám ukázala návod, jak to může fungovat.

- David Prosek, Praha

Kniha Realitní kuchařka je napsaná velmi čtivě. Popisované věci dokáže pochopit i úplný laik a co je hlavní, všechny informace jsou použitelné pro náš trh, na rozdíl do knih Roberta Kiosakiho, které jsou sice plné velmi zajímavých informací, bohužel většina z nich je těžko použitelná pro ČR. Doporučuji knihu všem, které reality přitahují a kteří zvažují koupi své vlastní nemovitosti.

- Veronika Holišová, realitní makléřka RE/MAX

Bez ohledu na to, v jaké prac. pozici se nacházíme, svým způsobem je většina z nás součástí „krysího“ závodu. Knížka může být dobrým impulzem pro to, abychom o některých věcech začali více přemýšlet a nenechali si zbytečně uniknout některé příležitosti.

- Mgr. Ondřej Kmoch, Praha, advokát

Za Váš seminář bych Vám chtěla moc poděkovat. Přiznám se, že jsem původně měla trochu strach, že bude kopírovat Vaši knihu. Ta byla pro mne samozřejmě velikým přínosem. Ale od semináře jsem očekávala, že doplní , co jsem v ní nenašla. Stalo se. Dozvěděla jsem se spousty zajímavých věcí , které by mě určitě samotnou nenapadly a které hledání a případný následný pronájem značně usnadní. Velmi jsem rovněž ocenila Váš projev. Mluvit dlouhé hodiny v kuse a po celou dobu tak kultivovaně je vzácné.

- H. Tichá, Kraslice

Kniha je vynikající sbírkou jednoduchých a v praxi aplikovatelných návodů, které vás mohou dovést k vysněné nemovitosti. Seminář byl pro mě zatím jednoznačně nejpřínosnějším ze všech, které jsem dosud navštívil.

- Petr Beneš, Rakovník ,

Knížka mě moc bavila. Přečetl jsem ji za dva večery a našel jsem díky ní i nový koníček. Stal se ze mě „hledač proluk

- Václav Rožánek, Mariánské lázně

Každý najde v této knize mnohem více než očekává a je jedno zda jste bez praxe nebo profesionál v oboru. Velmi inspirativní a poučné. Takový materiál na českém trhu dlouho chyběl

- Ing. Václav Ston, manažer obchodního týmu Hypocentra MPSS, KB

Realitní kuchařka pro mě byla přínosem v mnoha směrech. Po jejím přečtení jsem se rozhodla jít si za svým snem a pořídit si vlastní galerii

- Drahomíra Vondráková, Horoměřice, učitelka a překladatelka

Knížku jsem přečetla jedním dechem a musím říct, že byla úžasná. Je napsána velmi čtivou formou a pro mne je velice inspirativní. Přečetla jsem snad všechny knihy od Kiosakiho a dokonce i od jeho poradců, ale tato kniha je prostě praktičtější.

- Lenka Šamanová, Třebíč

Seminář se mi líbil především z hlediska uvádění spousty praktických a konkrétních příkladů z oblasti nákupu či prodeje nemovitostí a také jeho srozumitelnosti. Je přínosný jak pro začátečníky, tak i odbornou veřejnost a všem jej vřele doporučuji.

- Pavla Farleigh, Praha, projektová manažerka

Velmi děkujeme za knihu – byla nám zdrojem velkého poučení a odrazovým můstkem k rozhodnutí pořídit si byt na investici.

- Jana Preti, Praha, překladatelka a průvodkyně

Chcem Vám poďakovať za vašu praktickú a inšpiratívnu knihu. Po mesiaci od jej preštudovania máme prvý byt 2+1, OV, druhý bude behom dvoch týždňov.

- J. Halinár, Praha

Děkuji autorce za skvělý počin. Velká škoda, že Realitní kuchařka nebyla na trhu již v roce 2005, kdy jsem s investicemi do nemovitostí začínal.

- Radek Lečbych, Morava, investor

Kniha je kuchařkou pro drobné realitní investory. Já jsem však mezi řádky přečetl mnohem silnější vzkaz. Pokud víte, co v životě chcete, není nic, co by vám stálo v cestě

- Tomáš Pardubický, generální ředitel FINEP

Chtěl bych Vám opravdu moc poděkovat za Vaši knížku i skvělý seminář. Pomohl mi pochopit věci v nových souvislostech a především namotivoval k tomu začít řešit vlastní situaci s bydlením.

- M. Mařík, Praha, lékárník

Vždy jsem si přála malý dům se zahradou u lesa. Po přečtení knížky a účasti na semináři jsem začala hledat, ale tentokrát jinak a za 2 měsíce našla. Tohle by se mělo učit povinně na školách, ušetřilo by nám to roky kompromisů.

- M. Táborská, Benešov

Je mi 25 let, zatím mám za sebou první nemovitost, ze které mám příjem a přemýšlím o dalších. Seminář se mi velice líbil, do začátku jsem se dozvěděl velmi mnoho užitečných věcí, které jsem předtím nevěděl.

- Jan Pokorný, Kostelec nad Černými lesy,
arrow

Čtenářské bonusy ZDARMA:

 • Sleva 1000,-Kč na živé semináře Realitní kuchařky po celé ČR. *** Bonus se nevztahuje na nákup z knižních obchodů.
 • Nové realitní recepty - udržte si náskok! *** zasíláno po dobu 12 měsíců.
 • 30% sleva na videokurz Realitní kuchařky.

Elektronická verze knihy: 355,-Kč

k dispozici ihned! (.PDF)

Tištěná kniha: 625,-Kč

(zasíláno do 3 pracovních dní, cena včetně poštovného)

Objednat

„Knihu a seminář bych neváhala doporučit svým nejbližším přátelům. Byli velmi hodnotné a především okamžitě použitelné i pro naprostého laika. Je mi líto, že jsem o kuchařce nevěděla dříve, pomohla by mi v minulosti uchránit cenu našeho domu.

- Jana Doležalová, Praha , podnikatelka

© Realitní kuchařka 2020

Ochrana údajů               Obchodní podmínky